BD18IC0VEFJ-M
1A 1.8V, Fixed Output, High-Accuracy LDO Regulator for Automotive
BDxxIC0VEFJ-M is a LDO regulator with output current 1.0A. The output accuracy is ±1% of output voltage. With external resistance, it is available to set the output voltage at random (from 0.8V to 4.5V).It has package type: HTSOP-J8. Overcurrent protection (for protecting the IC destruction by output short circuit), circuit current ON/OFF switch (for setting the circuit 0µA at shutdown mode), and thermal shutdown circuit (for protecting IC from heat destruction by over load condition)are all built in. It is usable for ceramic capacitor and enables to improve smaller set and long-life.
Produktdetails
Teilenummer | BD18IC0VEFJ-ME2
Status | Empfohlen
Gehäuse | HTSOP-J8
Gehäusetyp | Taping
Einheitenmenge | 2500
Minimale Gehäusemenge | 2500
RoHS | Ja
Funktionalen Sicherheit:
Kategorie : FS supportive
Spezifikationen:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
7
Vin(Min.)[V]
2.4
Vin(Max.)[V]
5.5
Iout(Max.)[A]
1
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.25
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.4(Io=1A)
Ripple Rejection [dB]
60
Load Regulation[mV]
25(Io=0 to 1A)